Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

dentdizayn dis beyazlatmaGöz alıcı beyazlıkta ve parlaklıkta dişlere sahip olmak için standart diş fırçalama ve ağız temizliği alışkanlıklarınız yetmiyor olabilir. Bununla birlikte aşırı derecede çay, kahve ve sigara tüketimi de kusursuz bir gülümseme hayalinizi sizden giderek uzaklaştıran faktörlerin başında gelir. Bu gibi durumlarda her daim arzu ettiğiniz o bembeyaz dişler için diş doktorunuza başvurmanız en doğru adım olabilir. Hekiminizin size tavsiye edeceği diş beyazlatma (bleaching) çözümleri ile kusursuz gülümseme ve bembeyaz dişler hayalinize kavuşmanız an meselesi. Kusursuz bir gülüş için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bizden randevu alabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nedir?


Diş beyazlatma çözümleri, dişlerin üzerinde biriken lekeleri ve renk bozukluklarını ortadan kaldıran, aynı zamanda dişleri bir veya birkaç ton daha açık hale getiren bir diş estetiği prosedürü olarak karşımıza çıkar. Diş beyazlatma etkisi, tedavi uygulandığı andan itibaren olumlu sonuçlarını göstererek kısa bir süre içerisinde gözle görünür bir değişim elde etmenize sebep olur. Tam olarak bu sebepten dolayı da diş beyazlatma, en popüler diş estetiği işlemleri arasında yer almaktadır.

Diş beyazlatma için diş hekimine başvuran pek çok hasta, aslında dişlerinin neden sarardığının temel sebeplerinden habersizdir. Diş beyazlatma çeşitlerine ve işlemin yapım aşamalarına değinmeden önce, dişlerin neden sararma eğilimi gösterdiklerine yakından bakmak gerekir.

Sararmış diş sorununun en kök sebebi, elbette yaşlanmadır. Tıpkı saçlarımızın beyazlaması gibi, dişlerimiz de zamanla farklı bir renk yapısına bürünme eğilimine girerler. Yaş ile birlikte dişin iç kısmı olan dentin, dişler kendini onardıkça daha koyu bir hal alır, dişin dış tabakası olan mine kısmı zayıflar ve düzenli olarak tükettiğiniz asitli ve şekerli yiyecek & içecekler de dişlerin çok daha erken sararmasına sebep olur. Adeta bir prizma gibi, dentinin rengi, mine altından göründüğü zaman dişlerin sarı gözükmesine yol açar. Bununla birlikte dişlerin sararmasının tek sebebi sadece yaş değildir. Aşırı düzeyde sigara, çay ve kahve tüketimi, yanlış ya da eksik diş ve ağız bakımı ve kaçınılmaz bir etmen olan genetik faktörler, dişlerde sararmaya yol açabilecek diğer nedenler arasında sayılabilir.

Diş Beyazlatma Çeşitleri Nelerdir?


Diş beyazlatma çeşitlerini en temel hali ile dörde ayırmak mümkün:
- Ev tipi diş beyazlatma yöntemi
- Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi
- Tek diş beyazlatma yöntemi
- Kombine diş beyazlatma yöntemi

Her ne kadar bu yöntemler arasından en iyi diş beyazlatma yöntemini seçmek mümkün olmasa da, her hastanın ihtiyaç ve isteklerine uygun bir diş beyazlatma yöntemi belirlemek mümkündür. Her yöntemin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları olduğu için herhangi bir diş beyazlatma işlemine başlamadan önce muayenemizdeki diş hekimleri ile görüşmeniz ve size uygun diş beyazlatma nasıl yapılır, öğrenmeniz gerekmektedir. Muayenemizde sizi tedavi edecek olan diş hekimimiz, hem dişlerinizin yapısına hem de sararma türüne uygun olacak şekilde, dişe zarar vermeden diş beyazlatma gerçekleştirmeyi amaçlayacaktır.

1. Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi

Ev tipi diş beyazlatma, isminden de anlaşılacağı üzere hastanın kendi evinin konforunda gerçekleştirilebilen bir beyazlatma yöntemidir. Hasta, diş beyazlatma prosedürüne başlamadan önce bir defaya mahsus dişçi muayenesine gelir ve ağız ölçüsü alınır. Alınan bu ölçüler baz alınarak kişiye özel beyazlatma plakları oluşturulur. Klinik ortamda steril ve profesyonel bir biçimde üretilen bu plaklar, tıbbi olarak önceden belirlenen miktarda beyazlatma jeli içerirler. Ev tipi diş beyazlatma süreci boyunca özel bir jel içeren bu beyazlatıcı plaklar, günde en az 4-6 saat kullanılmalı ve bu kullanım süresi 10-15 gün kadar sürmelidir. Başka bir deyişle ev tipi diş beyazlatma süresinin yaklaşık 2 hafta olduğunu söylemek mümkündür. Bu süre zarfında hasta, rahatlıkla yemek yeme, konuşma ve uyuma alışkanlıklarına devam edebilmektedir, zira bu plaklar istenen anda çıkartılabilecek şekilde hazırlanmaktadır. Plakların, kişinin aralıksız olarak takabileceği dönem olan uyku esnasında kullanılması önerilmektedir; bu nedenle de bazen bu plaklara gece plağı da denmektedir.

Ev tipi diş beyazlatmanın en büyük avantajı, sürekli olarak diş hekimine gitmek durumunda kalmamanızdır. Tek seferde alınacak olan ölçünüz ile birlikte hazırlanacak olan plaklarınızı teslim aldıktan sonra, beyazlatma işlemine tamamıyla evden devam etmeniz mümkündür. Burada en önemli olan husus, diş beyazlatma plaklarının hekim talimatlarına uygun bir şekilde kullanılıyor olmasıdır. Örneğin hekimin kullanmanızı tavsiye ettiği beyazlatıcı jeli, önerisi dışında daha yüksek miktarda kullanırsanız, jel plak içerisinden taşarak diş etlerinize zarar verebilir. Aynı şekilde önerilen süre kadar kullanılmayan beyazlatma plakları, tedavi bitiminde diş beyazlığı konusunda tatmin edici sonuçlar verme konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Kısacası ev tipi diş beyazlatma yöntemi çerçevesinde en az diş hekimine olduğu kadar, hastanın kendisine de büyük sorumluluk düşmektedir.

2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi

Bir diğer diş beyazlatma yöntemi olan ofis tipi diş beyazlatma, özellikle bu işlem için fazlaca vakit ayırabilme lüksüne sahip olmayan hastaların tercih ettiği bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Ev tipi diş beyazlatmanın aksine tamamen muayene ortamında gerçekleşen bu beyazlatma türü, hastanın muayeneye yalnızca bir kere gelmesini gerektirmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma, diğer beyazlatma tekniklerine kıyasla çok daha kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Lazer destekli diş beyazlatma olarak da bilinen bu yöntem, diş tabakasının üzerine sürülen beyazlatıcı jelin, lazer ile etkinleştirilmesi sonucu meydana gelir. Ortalama 1 saat kadar süren lazer diş beyazlatma yöntemi ile çok kısa bir sürede bembeyaz dişlere kavuşmak mümkün olur.

Bahsettiğimiz bu lazer ışınları, tek renkli, yoğun ve düz ışık yayan cihazlardan gelir. Lazerlerin oluşturduğu elektromanyetik dalgalar, güçlenerek dişlerin üzerinde hizalanır ve her bir dişte kesici bir etkiye yol açar. Dişlerin daha beyaz ve parlak görünmesini sağlayan da tam olarak bu yüksek enerjili ışık demetidir.

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi, özellikle özel bir davet, düğün, organizasyon ya da benzeri önemli etkinlikler için kısa bir zaman dilimi içerisinde dişlerini beyazlatmak ve daha estetik bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler için idealdir.

3. Tek Diş Beyazlatma Yöntemi

Tek diş beyazlatma yöntemi, adından da anlaşılacağı üzere tek bir dişin beyazlatılması üzerine yoğunlaşır. Özellikle kanal tedavisi sonrasında rengini yitiren ve sararan dişlere uygulanabilen tek diş beyazlatma yöntemi, kanallı diş tamamen iyileştikten sonra gerçekleştirilir. Öncelikle kanallı dişteki dolgu sökülerek açılan oyuğa belirli miktarda beyazlatıcı jel uygulanır. Diş geçici dolgu ile kapatılarak istenen renge ulaştığında oyuk tekrar açılır ve yeniden bir kalıcı dolgu uygulaması ile işlem tamamlanmış olur. Tek diş beyazlatma yöntemi aynı zamanda herhangi bir darbe alan ya da travma gören tekil dişlerin, travma sonrası renginin değişmesi durumunda da gerçekleştirilebilir. Beyazlatma yöntemi konusunda tek diş beyazlatmaya mı yoksa çoklu diş beyazlatmaya mı ihtiyacınız olduğunu ise elbette diş hekimimiz ile birlikte karar vermeniz gerekir.

4. Kombine Diş Beyazlatma Yöntemi

Kombine diş beyazlatma yöntemi de en az diğer diş beyazlatma yöntemleri kadar rağbet gören bir tekniktir. Bu tedavi yönteminde hem ev tipi hem ofis tipi diş beyazlatma teknikleri kullanılmakta, bir nevi her ikisisin de birleşimi olarak kabul görmektedir. İlk aşamada dişçi muayenesi ortamında, ardından da hastanın ev ortamında uygulanan bu yöntem, 1 hafta gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde bembeyaz dişlere kavuşmanızı sağlar. Kombine diş beyazlatma yönteminin planlaması ve zamanlaması ise yine hasta ve hekimin ortak kararı ile yapılır.

Diş Beyazlatma Zararları Nelerdir?


İşin uzmanı tarafından yapıldığı takdirde diş beyazlatmanın zararları yok denecek kadar azdır. Diş beyazlatma jelinin kullanım miktarı ve süresi, hangi diş beyazlatma tekniğinin hasta için uygun olduğunun tespiti ve beyazlatma süreci sonrası bakım gibi faktörler, diş beyazlatmanın hastaya zarar teşkil edip etmeyeceğini belirleyen unsurlardır. Kliniğimizdeki diş beyazlatma konusunda uzmanlaşmış diş hekimlerinden destek aldığınız sürece hiçbir ağrı, acı, sızı ya da yan etki görmeden dişlerinizi kısa bir süre içinde beyazlatmanız mümkündür.

Diş Beyazlatma Fiyatları


 Her şeyden önce belirtmekte fayda vardır ki muayenemizde diş beyazlatma yaptıranlar, aldıkları sonuçlardan fazlasıyla memnun bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır. Kalıcı diş beyazlatma konusunda uzman diş hekimi kadromuz ile birlikte yalnızca profesyonel ve kaliteli hizmet vermeyi amaçlayan güvenli ve konforlu kliniğimiz, bembeyaz bir gülüş hayal edenlerin bir numaralı adresi olmaktadır. Eğer siz de diş beyazlatma yaptırmak ve diş beyazlatma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, kliniğimiz ile irtibata geçebilir ve bir an önce randevu alabilirsiniz. Diş beyazlatma prosedürlerine dair detaylı bilgileri size sunacak olan uzman hekimlerimiz, diş yapınıza, yaşınıza, cinsiyetinize ve genetik faktörlerinize en uygun diş beyazlatma tekniğini belirleyip, kısa bir süre içerisinde kusursuz bir gülümsemeye sahip olmanızı sağlayacaklardır.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz