Invisalign – Şeffaf Plak Tedavisi

Invisalign – Şeffaf Plak Tedavisi


Şeffaf Plak TedavisiHerkes kusursuz bir gülüşe ve bembeyaz dişlere sahip olmak ister; ancak bazılarımız farklı sebeplerden dolayı güvenle gülümsemekten ve dişlerimizi gururla göstermekten çekiniriz. Bunun sonuçları hem sosyolojik, hem psikolojik açıdan zarar verici olabilir. Pekiyi neden çoğumuz bu gibi durumlarda ortodonti tedavisi desteği almaya yanaşmıyoruz? İnanır mısınız, bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi, metal diş teli kullanımının ortaya çıkardığı, estetik yoksunu görüntüymüş!

Elbette bu çekinceyi anlamak o kadar da güç değil; her ne kadar tedavi kusursuz bir gülümseme ile sonlansa da geleneksel metal diş telleri, en başta neden oldukları fiziksel görüntü olmak üzere kullanan kişilerde pek çok olumsuz etkiye yol açabiliyor.

Neyse ki modern teknolojinin ve sürekli gelişen dişçilik uygulamalarının sayesinde metal diş tellerine alternatif olabilecek bir yöntem ortaya çıkmış durumda: Invisalign ortodonti tedavisi.

Invisalign Nedir?


Invisalign, diş telleri kullanılmadan dişlerin düzeltilmesini sağlayan, modern bir ortodontiçözümüdür. Şeffaf, pürüzsüz ve dayanıklı plastik, kişiye özel kalıplar haline getirilerek her bir dişin üzerine oturan bir dizi plak şeklini almaktadır. İki haftada bir, hasta eski plağının yerine yeni plağını takar ve bu sürecin sonunda dişler, istenen pozisyonlarını almış olurlar.

Invisalign Tedavisinin Avantajları Nelerdir?


Söz konusu invisalign tedavisinin avantajları olduğu zaman bu yöntemin sizin için en iyisi olup olmadığına karar vermek için işinin ehli bir ortodonti uzmanıile konuyu enine boyuna görüşmeniz gerekir. Bununla birlikte invisalign yönteminin hastalara sağladığı başlıca avantajlar şu şekildedir:

1. Görünmez olması: Invisalign tedavisinin en önemli özelliği, görünmez olmasıdır. İş arkadaşlarınız, arkadaş çevreniz, eşiniz ve aileniz, siz gülümsediğinizde bir dizi metal tel görmek yerine en doğal halleri ile sizin dişlerinizi göreceklerdir, bu da size tahmin edilemez bir özgüven ve konfor sağlayacaktır.

2. Rahat olması: Her ne kadar invisalign tedavisi esnasında kullanılması gereken şeffaf plaklara alışma süreci biraz zorlu olsa da, bu süreci atlattıktan sonra geleneksel metal diş teliile oranla çok daha rahat bir tedavi süreci geçireceğiniz aşikardır. Standart diş telleri diş etleriniz üzerinde şişkinliklere ve yaralara yol açabilmekte ve yemek yemeyi, hatta konuşmayı bile oldukça zorlaştırabilmektedir. Öte yandan invisalign kapsamındaki şeffaf aparey, bu rahatsızlıkların hiçbirine sebep olmamaktadır.

3. Çıkartılabilir olması: Bu telsiz ortodonti tedavisinin sunduğu bir diğer büyük avantaj da dilediğiniz zaman şeffaf apareyi çıkartabiliyor olmanızdır. Yemek yerken ya da dişlerinizi fırçalarken tek bir hamle ile çıkartabileceğiniz plağınızı işiniz bittikten sonra aynı kolaylıkla geri takmanız mümkündür.

Invisalign Tedavisi Nasıl Yapılır?


Invisalign tedavisine başlarken atılması gereken ilk adım, bu tedavi yönteminin sizin için gerçekten de uygun bir tedavi yöntemi olup olmadığını belirleyebilmektir. Çoğu koşulda invisalign yöntemi, en az diğer geleneksel diş teli yöntemleri kadar etkili ve verimli sonuç verecektir; ancak ileri seviye diş dizilimi bozuklukları söz konusu olduğunda ortodonti uzmanlarımız, invisalign yerine diğer ortodonti tedavi yöntemlerini tercih edebilmektedir.

Invisalign yönteminin atlanmaması gereken bir diğer avantajı, 3 boyutlu görsellendirme teknolojisinden destek almasıdır. Bu teknoloji sayesinde invisalign tedavisine baş koymadan önce nasıl bir sonuç elde edeceğinizi görebilir ve çok daha konforlu bir tedavi süreci geçirmiş olursunuz.

Invisalign için uygun bir aday olduğunuz tescillendikten sonra resmi olarak tedaviye başlamaya hazırsınız demektir. Öncelikle diş hekimimiz, invisalign’ın takılacağı fikstürleri dişlerine yerleştirecektir. Bu fikstürler sayesinde dişlerinizin bir kalıbı ortaya çıkacak ve her bir tedavi aşaması için özel olarak invisalign plakları üretilecektir. Üretim, profesyonel ve steril ortamda, yalnızca bu işin uzmanları tarafından gerçekleştirilmekte ve hastaya teslim edilmektedir.

Sıra geldi tedavinin en keyifli kısmına: Invisalign tedavisinin en güzel kısmı, kimsenin dişlerinizi yaptırdığınızı bilmek zorunda kalmamasıdır. Invisalign plağınızı, uyku süreniz de dahil olmak üzere günde toplam 22 saat takarsınız. Pek çok hasta için tedavi süresi, tedavi prosedürleri düzgün bir biçimde takip edildiği takdirde en fazla 20 haftada tamamlanmaktadır.

Invisalign tedavisinin öne çıkan avantajları arasında çıkartılabilir olmasını da saymıştır. Yemek yemek ya da dişlerinizi fırçalamak istediğiniz anlarda çıkartabileceğiniz plaklar, size çok daha konforlu bir tedavi süreci vaat ederler. Öte yandan invisalign plaklarının gün içerisinde 22 saatten daha az takıldığı durumlarda istenen sonuçlara ulaşılamayacağını da bilmek gerekir. Unutmayın ki invisalign plaklarının çalışma mantığı, dişleri istenen pozisyona getirmek için onlara düzenli olarak basınç uygulayarak yer değiştirmelerini sağlamaktır. Bu basınç aralıklı ve düzensiz bir biçimde uygulandığı takdirde dişler arzu edilen pozisyonunu alamayabilir ve elbette tedavi süresi de uzamış olur.

Invisalign’da tahsis edilen şeffaf apareylerin çıkartılabilir olması, aynı zamanda onları dilediğiniz zaman dilediğiniz gibi temizleyebileceğiniz anlamına da gelmektedir. Şeffaf plaklarınızı temizlemek için tek yapmanız gereken onları çıkarttıktan sonra yumuşak bir diş fırçası ve kaliteli bir diş macunu kullanarak fırçalamak, ardından da kurutmaktır. Eğer aşırı derecede sigara, kahve ya da çay tüketiyorsanız, plaklarınızın tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede sararacağını ve üzerinde lekeler oluşacağını bilmeniz gerekir.

Tedavi süresi boyunca diş hekimlerimiz, sizi ortalama 4-6 haftada bir muayenemize davet edecektir. Bu ziyaretler esnasında dişlerinizin gösterdiği gelişim takibe alınacak ve gerekli yerlerde modifikasyonlar yapılacaktır. Tedavi bitiminde ise hem siz, hem çevreniz, bu büyük değişime tanık olarak sağlıklı bir gülüşe sahip olmanın keyfini çıkartacaksınız.

Kimler Invisalign Tedavisi Yaptırabilir?


Yaşınız ne olursa olsun; eğer kalıcı dişleriniz tamamen çıkmış ve optimal boylarına almışlarsa, invisalign sizin için bir alternatif ortodonti tedavisi olacaktır. Estetik ortodonti tedavisi dendiğinde akla gelen ilk yöntem olan invisalign, geleneksel diş tellerinin estetik yoksunu görüntüsüne katlanmak zorunda kalmadan kusursuz dişlere sahip olmanızı sağlayan, eşsiz bir yöntemdir. Elbette daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi invisalign tedavi yöntemi için uygun olup olmadığınızı teyit etmek için muayenemizi ziyaret etmeli ve profesyonel diş hekimlerimizin görüşünü almayı denemelisiniz.

Invisalign Hakkında Merak Edilen Sorular


Invisalign tedavisi alabilmek için hangi diş hekimine muayene olmalıyım?
Invisalign tedavisine başlamadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak ve işin uzmanlarını bulabilmek çok önemlidir. Kalifiye her diş hekimi invisalign tedavi uygulayabilir; ancak bu işte uzmanlaşmış ve deneyim kazanmış hekimler, özellikle komplike durumlarda daha fazla destek sağlayabilmektedir. Kliniğimiz, invisalign başta olmak üzere tüm telsiz ortodonti tedavisi yöntemlerinde profesyonel hizmet vermekte olup, kaliteli sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Invisalign fiyatları ne civardadır?
Invisalign tedavi fiyatları, kişinin bireysel durumuna ve ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Fiyatlar aynı zamanda hastanın dişlerinin ne kadar komplike olduğuna göre de farklılık gösterebilir. Kliniğimizin sunduğu invisalign fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

Invisalign tedavisinde kullanılan plaklar ağızda nasıl bir his bırakıyor?
Bu tedavi yönteminde dişlerin hareketi oldukça ağır olduğundan dolayı tedavi süresince neredeyse hiç ağrı hissedilmez. Bir plaktan diğer plağa geçerken dişlerinizde ve diş etlerinizde az da olsa hassasiyet hissetmeniz oldukça normaldir. Tam olarak bu hassasiyet, invisalign tedavinizin işe yaradığının bir göstergesidir.

İnsanlar dişlerimdeki şeffaf plağı fark eder mi?
Her ne kadar tedavi esnasında kullanılan plaklar şeffaf ve neredeyse tamamen görünmez olsa da, bazı durumlarda çevrenizdekiler sizde bir değişiklik gözlemlediklerini, ancak bunun tam olarak ne olduğunu çözemediklerini ifade edebilirler. Plaklar çıplak gözle görülmezler, ancak dişlerinizin daha parlak görünmesine yol açabilirler. Kliniğimizde invisalign tedavisi alan hastaların neredeyse tamamı, tedavi süresince kimsenin plaklarını fark etmediğini belirtmektedirler.

Invisalign plak takılı olduğunda konuşmam değişir mi?
Hayır. Şeffaf plağı ilk taktığınız anda ağzınızda bir farklılık hissetmeniz ve bir adaptasyon sürecinden geçmeniz oldukça doğaldır; ancak plaklara alıştıktan sonra birkaç gün içerisinde onlar yokmuş gibi konuşmaya devam edersiniz.

Invisalign tedavisi ne kadar sürer?
Dişlerin çapraşıklık durumuna bağlı olarak invisalign tedavisi, 4 aydan 12 aya kadar sürebilmektedir. Eğer daha önce geleneksel yöntemlerle düzelttirmiş olduğunuz dişlerinizi yeniden yapılandırmak istiyorsanız invisalign ile bu süreç 6 ay kadar sürebilir. Öte yandan tekrar belirtmekte fayda vardır ki her invisalign tedavisinin süresi ve gelişimi, kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Invisalign plakları, metal diş telleri gibi dişlere yapıştırılır mı?
Hayır. Tıpkı spor esnasında kullanılan ağız korumalıkları gibi takılıp çıkartılabilen bu şeffaf plaklar, korumalıkların çok daha ince ve şeffaf halidir diyebiliriz. Bu yüzden de her iki haftada bir onları değiştirir ve yenisini taktıkça daha fazla etkisini görürsünüz.

Eğer siz de estetik görünümünüzü bozmadan dişlerinizi düzelttirmek ve kusursuz bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız, invisalign tedavilerimiz hakkında bilgi edinmek ve hemen randevu almak için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz