Gülüş Tasarımı Yöntemleri (Teknikleri)

Gülüş tasarımı; dişlerdeki görünüm bozukluklarının giderildiği ve hastalıkların çözüme kavuşturulduğu geniş bir süreci kapsamaktadır. Günlük yaşantımızda konuşma yada gülme esnasında gözüken dişlerimizden rahatsız olduğumuzda yapılabilecek tek şey elbette özel gülüş tasarımı yaptırmaktır. Aksi halde, diş ve diş etindeki görünüm bozukluklarını yok edemez ve diğer problemlerimizin de tedavisini yaptıramayız. Bu nedenle; kişiye özel gülüş tasarımı ile var olan dişlerdeki problemleri gidermeli ve daha sonra güzel gülüşe sahip olmak adına doktorun önerdiği teknikleri denemeliyiz. Bizle iletişime geçmek, Dent Dizayn Kliniklerinden randevu almak için lütfen bu linke tıklayın.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Diş ve diş etimiz, kuşkusuz ki yüz bölgemizde en çok dikkat çeken bölgelerden birisidir. Karşımızdakilerin yüzümüze baktığında dikkatini çekecek olan dişlerimiz, bizim hakkımızda ön izlenimler oluşturmaktadır. Örneğin; bugün birçok kurum işe alım sürecinde diş temizliği, dişin rengi gibi dişin dış görünümüne bakarak “hijyen,sorumluluk” gibi bilgilerden “kişilik analizi” çıkartmayı öngörüyor. Bu nedenle, sosyal yaşantımızda daha iyi ilişkiler kurabilmek ve estetik bir ağız görüntüsüne sahip olabilmek için kuşkusuz, “güzel gülüşü” destekleyecek ağız ve diş sağlığı uygulamalarına ihtiyacımız var.

Teknolojinin ve tıbbın gelişmesi sonucunda artık diş hekimleri, estetik gülüş tasarımı konusunda hastalarına çeşitli uygulamalar sunabiliyor. Dişlerin yapısal formunda ve renginde yapılabilecek küçük müdahaleler dahi gülüş tasarımı elde edilmesi konusunda önem arz ediyor.

Dijital Gülüş Tasarımıyla Kusursuz Diş ve Gülüş Tasarımı Mümkün

Estetik bir gülüşe sahip olmak için dudatan burna kadar tüm ölçümlerin yapılması ve bu ölçümlere göre dişlerin formlarının planlanması gerekmektedir. Zira, diş estetiği ve gülüş tasarımı bir bütün halinde değerlendirildiğinde “ideal sonuçlar” verebilir. Dişlerin eksenleri, burun kanatları mesafesi gibi çeşitli unsurları değerlendirdikten sonra gülüş tasarımı planlanması yapılmalıdır.

Gülüş tasarımının yapılmasındaki tek amaç elbette diş estetiğinin oluşturulması değildir. Bu tasarımdaki diğer amaç ise diş dokusu ve sağlığının ideal seviyeye getirilmesi olmalıdır. Kişiye özel planlanan gülüş estetiği uygulamaları ile kişide gülümsemeyi engelleyen tüm faktörler çözüme kavuşturulduğunda “dişlerde altın oran” elde edilebilmektedir.

Zirkon kaplama, diş beyazlatma, diş eti operasyonları, bonding uygulamaları, diş boyu ayarlanması, köprüler ve dudak şekillendirmesi gibi çeşitli uygulamalar da yine gülüş tasarımından ideal sonuçları alabilmek için yapılabilmektedir. Bu uygulamaların yapılmasının sebebi ise bazen “ideal sonucu” alabilmeye engel olacak durumlarla karşılaşılmasıdır. Ortodonti, implant, kuron köprü gibi tedavi seçeneklerinden hemen sonra gülüş tasarımı, kısa sürede tamamlanabilir.

Gülüş Estetiği Yaparken Neleri Göz Önünde Bulundurur?

-Diş boyutu & formu

-Diş karakterizasyonu

-Gingival sağlık durumu

-Ağzın kapanışı

-İnterdental kontağın seviyesi

-Dişin rengi ve yüzeyinin yapısı

-Alt dudak çizgisi

-İnsizal kenar konfigürasyonu

-Diş aksı ve zenith noktaları

-Yüz ve çene simetrisi

Gülüş Tasarımı Çeşitleri Nelerdir?

Estetik gülüş tasarımı yaptırmayı planladığınızda gülüş tasarımı çeşitleri yada gülüş tasarımı trendleri gibi ifadelerle karşılaşacaksınız. Hekimler tarafından planlanan ve uygulanan gülüş tasarımı, “kişiye özel” olarak uygulanmasına rağmen beğenilen gülüş çeşitleri de değerlendirilmeye alınabilir.

Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile)

Ön dişlerin diğerlerine göre daha uzun tasarlanması anlamına gelen çekici estetik gülüş, sexy smile olarak da bilinmektedir. En çok tercih edilen gülüş tasarımı çeşidiolan çekici estetik gülüş tasarımı, sıklıkla kadınlar tarafından rağbet görüyor.

Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Genelde orta yaştaki kişiler için uygun olan entelektüel gülüş tasarımı, sophisticated smile olarak biliniyor. Kişiyi daha olgun gösteren ve bilgili olarak algılanmasını sağlayan entelektüel gülüş tasarımında yüzün alt kısmına dikkatler çekiliyor.

Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Orta kesici dişlerin yan kecisi dişlerden uzun olmasıyla tasarlanan sportif gülümseme, diş hekimlerinin sıklıkla uyguladığı bir tasarımdır.

Not: Gülüş tasarımı çeşitleri olarak yukarda saydığımız tasarımlar; kişinin talepleri ve mevcut ağız ve diş yapısı gözetilerek yapılmaktadır. Gülüşün doğal olması elbette her şeyden önemlidir ve bu nedenle doktorunuzun size yapacağı önerilere mutlaka kulak kabartın.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır & Planlanır?

Hasta ile diş hekiminin gülüş tasarımı süresince uyum içerisinde olması çok önemlidir. Zira; hastanın beklentilerini anlamayan bir diş hekimin yapacağı işlemden hastanın memnun kalması beklenemeyeceği gibi kendini net olarak anlatamayan bir hastayı da doktorun anlamayacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle, gülüş tasarımı yaptırmadan önce “doktorunuza ne istediğinizi” net olarak anlattığınıza emin olmalısınız.

Gülüş tasarımında genel olarak 3 aşamadan bahsedilebilir:

Değerlendirme Aşaması

Gülüş tasarımı için başvuran hasta, doktor tarafından ilk görüşmede değerlendirmeye alınır. Hastanın ağız dışı, ağız içi yüz fotoğrafları ve konuşma gülme sırasındaki videoları çekilir. Böylece, ağzın genel durumu ve dişlerdeki problemler kolaylıkla tespit edilir. Kişinin fiziksel görünümü başta olmak üzere mesleği de göz önünde bulundurularak en uygun “gülüş tasarımı” planlaması için ikinci aşamaya geçilebilir.

Diş Modeli Değerlendirme – Onay

Fotoğraflar, videolar ve ağızdan alınan ölçü ile hazırlanan diş modeli, hastaya sunulur. Şablonlar üzerine oturtulan bu model bir de dijital gülüş tasarımı olarak bilgisayarda gösterilir. İdeal gülüş için gerekli ilaveler ve eksiltmelere karar verdikten sonra tasarım onayı alınır.

Gülüş Tasarımı Öncesi Tedavilerin Yapılması

Gülüş tasarımı öncesinde eğer ki diş hekimi tarafından gerekli görülüyor ise diş uygulamalarının yapılması gerekebilir. Örneğin; diş etlerinin seviyeleri ve simetriği göz önünde bulndurularak pembe estetik yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Gülüş tasarımı hayata geçirilirken gülüş tasarımı yöntemleri ve uygulamalarından faydalanılmaktadır.

-Bleaching yani diş beyazlatma

-Kron boyu uzatma

-Adeziv sistem

-Zirkon destekli porselen kron uygulamaları

-Porselen inley- onley dolgu yapımı

-İmplantlar

-Diş eti cerrahisi uygulamaları gibi çeşitli müdahalelere başvurulabilir.

Gülüş tasarımı yukarıda sayılan uygulamaların gerekli olması durumunda belirli bir süreyle ertenebilir. Özellikle ortodonti tedavisine gerek duyuluyor ise en az 1 yıl süreyle gülüş tasarımı yapılması ertelenebilir. Bonding, lamine gibi uygulamalar ise gülüş tasarımını 3 ay süreyle erteletebilmektedir. Ancak, bu erteleme sonucunda gülüş tasarımınızı gölgeleyecek hiçbir unsur kalmaz ve ideal gülüş tasarımına kavuşabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Sağlıklı ve güzel görünümlü diş & ağız yapısına kavuşmak artık gülüş tasarımı ile mümkün. Geliştirilen estetik diş hekimliği teknolojileri sayesinde artık dişlerde ve ağız içerisinde bulunan tüm problemler kısa sürede çözümleniyor ve ideal görünüm için estetik uygulamalarına geçilebiliyor. Gülüş tasarımı ile sizler;

-Gülüşünüzü saklamayı bırakacak ve gönlünüzce gülebileceksiniz.

-Diş etlerinizdeki problemler giderildiği için “tam gülümsemekten” asla çekinmeyeceksiniz.

-Dişlerinizde kırılma ve çürüme problemleri minimuma inecektir.

-Dişlerinizin kapanışındaki problemler giderileceği için çene problemlerinizde ortadan kalkacaktır.

-Dişlerinizdeki çatlak ve kırıklar giderildikten sonra dişlerinizin rengi de değiştirilebilir.

-Kendinizi psikolojik olarak daha iyi hissettiğiniz için yüzünüzde estetiksel bir çehre değişimi elde edersiniz.

Gülüş Tasarımı Fiyatı Ne Kadar?

Diş eti estetiği, diş beyazlatma, diş kaplamaları gibi çeşitli gerekli uygulamalardan sonra sizi siz yapan “harika gülüşünüzü” tasarlamak; gülüş tasarımı ile mümkün olacaktır. Ortodonti tedavisi gibi önemli tedavilerin de dahil olduğu gülüş tasarımı süreci, herkese göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, hem yapılan işlemler hem de doktorun uzmanlığına göre gülüş tasarımı ücretleri de değişiklik gösterebilecektir.

Net gülüş tasarımı ücreti için size yapılacak tüm tedavileri öğrenmeli ve daha sonra fiyat tablosunu göz önünde bulundurmalısınız. Gülüş estetiği ücretleri hakkında bizden bilgi almak içinse dilediğiniz zaman bizlere müracat edebilir ve kısa süreli muayeneden sonra yapılabilecek işlemler hakkında hemen bilgi sahibi olabilirsiniz!Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz