Hızlı Ortodonti (Hızlandırılmış Ortodonti) Tedavisi

Hızlı ortodontik tedavi çeşitleriyle artık diş ve diş etindeki tüm problemleri, kısa sürede çözmek ve harika gülüşlere yeniden kavuşmak mümkün. Dişlerde meydana gelen en ufak bir problemde gülüşümüz dahi olumsuz etkilenirken; ağız içi, sindirim sistemi gibi vücudumuzdaki diğer işleyişlerde de problemler baş göstermeye başlayabilir. Bu nedenle; sadece gülüşümüz için değil, sağlığımızın da tehlikeye girmemesi açısından dişlerimize iyi bakmalı ve var olan diş problemlerini de çözüme kavuşturmalıyız. Yüz estetiğini de ciddi manada etkileyen diş problemlerinin çözümü ise hızlandırılmış ortodonti yöntemleriyle kısa sürede yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiler ve tıptaki gelişmelerle birlikte hızlı diş teli tedavisi ve diğer ortodontik tedaviler, size özel seçenekler değerlendirilerek tasarlanır ve uygulanır. Hızlı ortodonti nedir, kısa sürede ortodontik tedavi nasıl yapılıyor, en iyi hızlı ortodonti yöntemleri nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz bu içerikte hızlandırılmış ortodonti tedavi fiyatları ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. Bizle iletişime geçmek, Dent Dizayn Kliniklerinden randevu almak için lütfen bu linke tıklayın.

Hızlı Ortodonti Tedavisi Nedir?

Çenede ve dişlerde meydana gelen şekil bozukluklarından dolayı kaynaklanan diş ve ağız problemleri, kişilerin hem sosyolojik hem de psikolojik yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Kişileri daima somurtkan olmaya iten ağız ve diş problemlerinin çözümlenmemesi sonucunda başta estetik dışı görünümler, ağız içi enfeksiyonları, sindirim sistemi hastalıkları vb. gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle, ortodontik tedavi seçeneklerini değerlendirmeli ve ortodontik hastalıkların çözümlenmesi sağlanmalıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortodonti tedavi seçeneklerinde gelişmeler yaşanmış ve tedaviler daha kısa süreli sonuçlandırılmaya başlanmıştır. Kısa sürede ortodontik tedavi şansının doğması ise ortodonti hastalarıve doktorlarını memnun etmiş ve hastaların ortodonti problemlerinin çözümlenmesine ön ayak olmuştur.

Ortodontik Hastalıkların Sebeplerini Keşfederek Tedavi Planı Oluşturulmalı

Bebeklik döneminden yaşlılık dönemine kadarki geçen süre içerisinde ortodontik hastalıklarla karşılaşmak daima mümkündür. Örneğin;

– Parmak emmek

– Erken yâda geç süt dişi kaybı

– Yalancı emzik yâda biberon kullanımı, bebeklik ve çocukluk döneminde ortodontik hastalıkların çıkışını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle; ortodontik hastalıkların başlangıç aşamasını iyi değerlendirilmeli ve zaman geçmeden hemen tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

Ortodontik Tedavinin Hızlandırılması Mümkün Mü?

Çene yâda dişlerde yaşanabilecek en ufak bir problem dahi; kişinin yemek düzeninden sosyal konumuna kadar tüm düzenini sekteye uğratabilir. Baş ağrısı, nefes alamama gibi çeşitli şikâyetlere de sebep olabilen ortodontik hastalıkların tedavisinin yapılması ve belirli dönemlerle kontrollere tabi tutulması gerekmektedir.

Gelişen teknolojiyle birlikte ortodonti hastaları artık kısa sürede ortodontik tedavilerinin sonuçlarını alabilmekte ve istedikleri gibi diş ve çene yapısına kavuşabilmekteler. Bu nedenle; tedavilerin uzunluğundan yakınan ve ücretler konusunda problem yaşayan ortodonti hastaları; artık tedavilerini yarıda bırakmıyor ve sağlıklı bir çene & ağız yapısına kavuşuyorlar.

Ortodonti Tedavisinin Hızlandırılması Nasıl Sağlanıyor?

Kişilerde var olan diş ve çene problemlerinin çözüme kavuşturulması için ortodonti tedavi seçenekleri bulunuyor. Bu tedavi seçenekleri ise ortodonti hastalarının mevcut durumuna, sağlık koşullarına ve tedaviye ek desteğin gerekip gerekmeyeceğine göre değişiklik gösteriyor. Estetik diş ve çene görünümüne “beklemeden” kavuşmak isteyen ortodonti hastaları ile son yıllarda oldukça popülerleşen hızlı ortodonti çeşitlerine rağbet göstermekte ve ortodonti uzmanlarıyla birlikte tedaviye hemen başlamaktadır. Zira; Piezocision gibi ortodontik tedavi uygulamaları ile kısa sürede sonuç alabilmek mümkün iken estetik gülüş tasarımını erken dönemde yapmakta mümkün olabiliyor.

Kişiye özel olarak planlanan ortodontik tedaviler genel olarak lokal anestezi altında yapılıyor. Diş etlerine minik cerrahi müdahalelerin yapılması esasına dayanan ortodontik tedavilerin süresi ile 10 dakika kadar sürüyor. Hızlandırılmış ortodontik tedaviler kapsamında yapılan titreşimli ultrasonik dalgalar yayabilen cihazlar ile klasik ortodonti tedavisi 1 yıl sürebilecek iken 7 aya kadar tedavi süresi elde edilebilmektedir.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Klasik ortodonti tedavilerinin uzun sürmesi sebebiyle ortodonti hastalıkları gitgide ilerlemekte ve kişilerin ağız ve çene sağlığını bozmaktaydı. Ancak; hızlandırılmış ortodontik tedavi programları sonrasında çene ve diş bozukluklarından mustarip olan kişiler; kısa sürede istediği sonuçları elde edebilecekleri için tedaviye başlıyor ve yarıda kesmiyorlar. Böylece, sağlıklı bir diş ve ağız yapısı için ortodonti hastaları, tedavilerini aksatmadan bitirebiliyorlar. Ancak; hızlandırılmış ortodonti tedaviye başlamak isteyenlerin bazı konularda bilinçlenmesi gerekiyor.

– Sağlıklı diş ve ağız yapısı için “süre” değil, “sabır” önemli.

Ortodonti uzmanları, kişinin ideal ağız ve diş yapısı için tedavileri önerirken çok yönlü düşünmektedir. Ancak, hastalar “ dişlerinin bir an önce estetiksel görünüme “ kavuşması için sabırsızlanmakta ve doktorun önerilerini göz ardı etmekteler. Bu nedenle, ortodonti uzmanlarının sizin için önerebileceği yöntemlerle ortodonti tedavilerinizi yaptırmanızı öneriyor ve doktorunuzun önermediği tekniklerle tedavi olmayı istememenizi rica ediyoruz.

– Hızlı ortodonti tedavi seçenekleri size uygun mu?

Normal bir hastalıkta dahi tedavilerin, herkese uygun olmayacağını biliyor ve kabul ediyoruz. Ancak; hızlı ortodonti tedavi seçeneklerinin bazı hastalara uygun olmadığını ne yazık ki anlatmak pek mümkün olmayabiliyor. Örneğin; piezocision hızlandırılmış ortodonti tedavisi uygulaması, bazı kişiler için uygun bir tedavi yöntemi değildir. Zira; ağız içi kemik yapısının yeterli olması gereken piezocision tedavisi için çene tomografisi değerlendirilir ve hastanın uygunluğu sorgulanır. Bu nedenle; sizin için en iyi tedavi programlarını doktorunuz belirlemeli ve uygulamalı.

Hızlandırılmış Ortodontik Tedavi Sürecinde Hızlı Diş Teli Tedavisi

Diş teli taktırmak; herkesin “estetik kaygı” sebebiyle ertelediği bir durum olsa da artık kısa süren ortodonti tedavileri sayesinde kişiler, diş teli tedavilerini ertelememektedir. Klasik yöntemlerle yapılan diş tedavilerini geride bırakan hızlı diş teli tedavisinde fastbraces yöntemi tercih edilmekte ve diş teli tedavi süresini oldukça kısaltmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren fastbraces yönteminde 10 ila 12 ayda ideal sonuçların alındığını ise söylemek mümkündür. Birçok ortodontik vakaların tedavisinde kullanılan fastbraces diş teli ile tedavinin ilk haftalarında dahi ciddi düzelmeler görülebilmektedir.

Şeffaf diş teli olarak da bilinen fastbraces diş teli; hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kolay uygulanabilen bir tedavidir. Süt dişlerinin tamamını döken çocuklarda kullanılabilen fastbraces yöntemiyle, çocuklarda ortodontik sorunlar kısa sürede çözüme kavuşturulabilmektedir. Alt & üst çenede yapısal bir sorunu olmayan, diş eti sorunu olmayan ve dişlerin kapanmasında etkili olan iskelet kaynaklı bozukluk olmayan kişilerde fastbraces yöntemi kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Hızlı Diş Teli Tedavisi ( Fastbraces Diş Teli) Sonrası Süreç Nasıl İlerliyor?

Hızlı diş teli tedavisidenilince akla ilk gelen yöntemlerden olan fastbraces diş telisonrası süreçte istenen sonuca ulaşmak oldukça kısa sürecektir. Fastbraces yönteminin yapılmasından sonra diğer ortodontik tedaviler de kolay yapılabilmektedir. Dişlerin formunu koruması ve dişlerde herhangi bir oynamama olmaması amacıyla yapılan bu destekleyici tedaviler, pekiştirme döneminde yapılmaktadır. Öndeki kesici ve köpek dişlerinin iç kısmına sabit bir tel yakılması ile başlayan bu destek tedavi, hastaya hiçbir şekilde rahatsızlık hissi vermemektedir. Şeffaf diş telinin de tercih edilebileceği bu dönemde hazırlanan bu diş telinin “geceleri çıkarılmadan kullanılması” önemlidir.

Hızlı Ortodonti Tedavisi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Hızlandırılmış ortodonti tedavisi ücretleri; yapılacak bölgeye, kişiye, doktorun uygulayacağı diğer tedavi yöntemlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle; doktorunuzla görüşmeli ve size en uygun tedavi seçenekleri göz önünde bulundurularak hızlı ortodontik tedavi fiyatlarıbelirlenmelidir.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz