Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi

Şeffaf plakla ortodonti tedavisi, günümüzde sıklıkla yapılan ortodonti tedavil uygulamaların birisidir. Zira; dişlerin belirli bir düzende sıralanması ve aynı boyutlarda olması ise gülüşü ve yüzü etkileyen bir unsurdur. Diş dizisindeki bozuklukluklar, dişteki estetik görünümü bozmakta ve kişinin yüz estetiğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle; diş dizisindeki bozuklukların düzeltilmesi ve ideal ölçülere getirilmesi gerekmektedir. Ortodonti ise bu sorunu çözebilecek bir diş hekimliği dalıdır ve ortodonti uzmanı diş çarpaşıklığıbaşta olmak üzere diş dizilimi gibi çeşitli dişlerle ilgili sorunları çözer. Estetik ortodonti içerisinde yer alan diş teli tedavisi ise dişlerin sıralanması ve boyutlandırılması sağlanarak dişler en iyi görünüme kazandırılır.

Şeffaf Plak ( Telsiz Ortodonti )Nedir ?

Diş çarpaşıklığı ve diş diziliminde orantısızlıklar, estetik ortodonti alanına duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Dişindeki bu problemi düzeltmek isteyen ancak dişinde yabancı metallerle dolaşmak istemeyenler ise ortodonti tedavilerini geciktirmekte ve istenmeyen birçok sorunla karşılaşabilmektedir. Diş teliyle yaşama fikrine sıcak bakmayanlar, estetik görünüm kaygısıyla ortodonti tedavisini geciktirmesin diye şeffaf plak yani telsiz ortodonti tedavileriyaygınlaşmaya başlamıştır. Şeffaf plaklar ile tel görünümünden uzakta bir ortodonti tedavisi alınabilmekte ve dişler istenildiği boyutlara çekilebilmektedir.

Kişiye özel üretilen şeffaf plaklar, sert ve ince bir yapıdadır. Dişlere verilecek olan hareketi “estetik görünümü” bozmadan sağlayabilen şeffaf plak tedavisinde, dişler üzerindeki tellerin yeri değitirilebilmetke ve istenildiği zaman çıkarılabilmektedir. Ayrıca, dışarıdan fark edilmeyen şeffaf plaklar; manken, oyuncu gibi daima göz önünde olan kişilerin artık tek tercihi olmaktadır.

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Tedavinin kısa sürmesi

Hastaların çoğu, klasik tel tedavisinin uzun sürmesinden yakınmakta ve yine birçoğu tedaviyi yarım bırakabilmektedirler. Ancak; şeffaf plakla yapılan diş telitedavisi; etkin sonuçları kısa sürede verebilen bir tedavi şeklidir. Hızlı olan şeffaf aparey, ortodonti tedavisini klasik tekniğe nazaran 7-8 ay erkene çekebilmektedir. Bu da hem hasta hem de hekim açısından yüz güldürücü bir sonuçtur.

Şeffaf plakların ucuz olması

Klasik tel tedavisi ücretlerine nazaran daha makul ücretleri olan şeffaf plakayla ortodonti tedavisi fiyatları, hekimden hekime değişebileceği gibi şehirden şehire de değişebilmektedir.

Diş eti problemlerine neden olmaması

Klasik ortodontik tedavide kullanılan braket ve tel çevresinin ağız ve dişteki alanlarda tahribatlara yol açmasına ek olarak biriken yemek artıklarının diş problemlerini beraberinde getirmesi durumu şeffaf plaklarda yoktur. Bu nedenle, şeffaf plakla diş teli tedavisinde diş eti problemleri yok denecek kadar az olacaktır.

Portatif bir ürün olması

Şeffaf plakla ortodonti tedavisi avantajlarından birisi de hastanın apareyleri dilediği zaman kullanabilmesi. Diş üzerinde yer değiştirilebilen ve çıkarılabilen şeffaf apareyler, hastaya çeşitli kullanım kolaylıkları sağlamaktadır.

Şeffaf Plak Herkese Uygulanabilir Mi ?

Ortodonti tedavilerinin birçoğu, bazı hastalar için uygun olmayabiliyor. Şeffaf plaklı diş çarpaşıklığı tedavisinde de aynı durum geçerli. Bazı kompleks vakalarda işe yaramayan şeffaf plak tedavisi, aşırı çene darlığı olanlarda kullanılmamaktadır. Ortodonti uzmanıyla görüştükten sonra şeffaf plakla diş teli tedavisine uygun olup omadığınızı öğrenebilir ve kısa sürede tedavi planlamasını yapabilirsiniz. Ayrıca; bazı durumlarda kişinin diş dizisindeki bozukluğun şeffaf apereyler ile düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Bu nedenle, başka seçenekleri değerlendirmek içinde kuşkusuz en iyi ortodonti uzmanıyla görüşmek gerekebilir.

Çocuklarda şeffaf plakla diş teli tedavisiise 12 yaş ve üzerindeki çocuklar üzerinde yapılabilmektedir. Zira; dişlerin hareket kabiliyeti yaşla birlikte azaldığından, çocukların biran önce şeffaf plaklı diş teli tedavisini alması gerekmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Estetik ortodonti alanında gitgide popülerleşen şeffaf plakla ortodonti tedavisi, diş çarpışıklığı konusunda en iyi seçeneklerden birisidir. Uygulaması da son derece kolay olan şeffaf plakalı ortodonti tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında daha detaylı bilgi vermekte fayda var.

– Dişlerindeki çarpıklıktan ve dizilimden şikayetçi olan hastayı muayene eden diş hekimi, şeffaf plak yöntemiyle bu sorunun çözülüp çözülmeyeceğine karar verir ve alt & üst çenenin ölçüsünü alır.

– Profilden, cepheden ve ağız içinden fotoğrafların çekilmesi yine doktor tarafından yapılır ve karşılaştırma yapmak amacıyla saklanır.

– Ölçüler ve fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve hekimin ihtiyaçlarına göre simülasyon hazırlanır ve beğenilir ise onay verilir.

– Hastanın ve hekimin onay vermesinden sonra ise plakların üretimi yapılır ve teslim edilir.

– İlk plağın teslim edilmesinden önce ise gerekli olduğu durumlarda dişlere” buton uygulaması” yapılabilir. Klasik ortodontideki braketleri taklit eden butonlar ise dişle aynı renkte dolgu malzemesinden yapılır ve dişe yapıştırılır.

– Şeffaf plakla diş teli tedavisinden önce ihtiyaç duyuluyor ise bazı dişlere yer kazandırmak amacıyla stripping uygulanabilir. İki dişin arasının 0.25 ila 0.5mm kadar aşındırılması esasına dayanan stripping, mine tabakasına etki eder.

– Plağın takılmasından önce bitirilen tüm bu uygulamalardan sonra diş temizliği yapılır ve hastaya ilk plak teslim edilir. Kullanımı konusunda bilgilendirilen hasta şeffaf plağı ile evine gönderilir.

– 2. Haftadan itibaren ise 2.plak teslimi yapılmak üzere hasta, dişçisine gider. Eğer ki buton ve stripping uygulamaları gerekiyor ise yeniden yapılır ve 2.plaklarda hastaya teslim edilir.

– Plakların bitmesinin ardından ise pekiştirme içinde retainer veya pekiştirme plağı hastaya verilebilmektedir.

Şeffaf Ortodontik Plak Nasıl Kullanılır ?

Günde 18 saat boyunca ağızda kalması gereken şeffaf ortodontik plakları, hastayı rahatsız etmediği için kolaylıkla kullanılabilirler. Çok çabuk uyum sağlayan şeffaf plaklar, çıkarılabildiği için hastayı psikolojik anlamda da olumsuz yönde etkilemezler.

Tedavi süresini ciddi manada kısaltan şeffaf plaklar, kolaylıkla sterilize edilebilir ve yeniden takılabilir. Kullanılmadığı zaman ise kutusunda saklanması gereken şeffaf plaklara, asidik hiçbir şeyin değdirilmemesi önerilmektedir.

Doktorun önerdiği şekilde ve zaman aralığında kullanılan şeffaf ortodonti plakları, istediğiniz sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Dişleri eğri ve orantısız olan herkes, bu görüntüden kurtulmak istese de ne yazık ki diş telinin daha kötü bir görünüme sebep olacağı düşüncesi ile ortodonti tedavilerine sıcak bakmamaktadır. İşte, şeffaf plakla ortodonti tedavisi; estetik kaygı sebebiyle diş teli kullanmayan kişileri hedeflemekte ve tedavilerini yaptırmalarını sağlayan bir yöntemdir.  Hekim ve hastanın iş birliği içerisinde planlanan şeffaf plakla ortodonti tedavisine uygun olup olmadığınız ise muayene sonrasında belirlenmekte ve size bildirilmektedir. Ayrıca, siz şeffaf plaklı diş teli tedavisine uygun olsanız dahi bir diğer kişiye yapılan bu tedavinin süresi siz de aynı olacak diye bir kaide yoktur. Herkesin diş yapısı farklılık göstereceğinden tedavi süresi de farklılık gösterecektir. Aparey sayısı da elbette bu farklılıkların diğer sebeplerindendir.

Şeffaf Plakla Ortodonti Tedavisi Ücretleri Ne Kadar?

İki haftada bir değiştirilmesi esasına dayanan şeffaf plakla yapılan diş teli tedavisinde kişiye özel uygulama yapılır. Bu nedenle, kulalnılan aparey sayısı da artabileceğinden şeffaf plakla ortodonti tedavisi fiyatlarında da artış gözlemlenebilir. Şeffaf plak ile ortodonti uygulaması yaptırmayı düşünüyor iseniz diş hekiminiz ile görüşmeli ve size özel bir estetik ordotonti tedavisi ücreti çıkarmasını isteyebilirsiniz.Bizle iletişime geçmek, Dent Dizayn Kliniklerinden randevu almak için lütfen bu linke tıklayın.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz