Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Hepimiz harika görünen dişlere sahip olmak isteriz, ancak farklı sebeplerden dolayı bu her zaman pek mümkün olmayabilir. Dolayısıyla da insanlar, gülümsediklerinde hak ettikleri özgüveni hissedemez hale gelirler. Bunun sonuçlar hem sosyolojik, hem psikolojik açıdan zarar verici olabilmektedir. Pekiyi neden bu gibi durumlarda insanlar çarpık gülümsemeler, fark edilmemesi imkansız boşluklar veya yamuk bir diş yapısı konusunda yardım almaktan çekiniyor? Araştırmalar, bunun en büyük sebeplerinden bir tanesinin geleneksel metal tellere duyulan korku olduğunu gösteriyor.

Elbette bunun altında yatan mantığı çözebilmek güç değil. Her ne kadar tedavi sonucunda güzeller ötesi bir gülümseme hediye edecek olsalar da, geleneksel diş telleri tedavi süreci boyunca göz ardı edilemeyecek birçok sorunu beraberinde getiriyor. Beslenmenize gelen sınırlandırmalar, ağız içi rahatsızlık, düzenli bakım ihtiyacı ve elbette fiziksel görüntüsü, konvansiyonel diş tellerinin oluşturduğu sıkıntılardan sadece birkaç tanesi.
Şeffaf Plak Tedavisi

Neyse ki gelişen tıp ve güncellenen dişçilik bilimi ile tüm bu sorunları tek bir hamleden ortadan kaldırmak mümkün. Hamlenin adı ise telsiz ortodonti tedavisi. Invisalign olarak da bilinen bu yöntem, geleneksel metal diş tellerinin oluşturduğu tüm problemleri ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda ortodonti tedavi sürecinizi hiç olmadığı kadar keyifli ve kolay hale getiriyor. Telsiz ortodonti tedavisi nedir ve nasıl yapılır, gelin hep birlikte bakalım.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nedir?

Telsiz ortodonti tedavisi, diğer adı ile invisalign, en temel hali ile bir telsiz diş tedavisi yöntemidir. Görünmez bir plak haline getirilmek üzere saydam, pürüzsüz ve sağlam plastik, ağzınıza özel bir kalıp haline getirilerek doğrudan dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Her iki haftada bir, diş hekiminizi ziyaret edip yeni bir şeffaf plak dizisi temin eder ve dişleriniz istenen lokasyonlarına gelene kadar bu değişimi sürdürürsünüz. İşte telsiz ortodonti tedavisi aslında bu kadar kolay ve zahmetsiz bir süreç!

Telsiz Ortodonti Tedavisine Nasıl Başlarım?

Elbette her ortodonti tedavisinde olduğu gibi invisalign tedavisinde de başlangıç öncesi geçmeniz gereken bazı prosedürler yok değil. Her şeyden önce diş hekiminize muayene için gidip, telsiz ortodonti tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınızı tespit etmeniz gerekiyor. Çoğu durumda herhangi bir sorun çıkmadan, tıpkı geleneksel diş tellerinde olduğu gibi bu tedaviye hemen başlayabilmeniz mümkün oluyor. Ancak eğer çok ciddi derecede, ileri düzeyde bir çapraşıklık ya da diş yamukluğu söz konusu ise bazı nadir durumlarda invisalign yerine geleneksel diş telleri ile tedaviye başlamak daha uygun olabiliyor. Bunun kararını elbette diş hekiminiz ile birlikte vermeniz ve dişlerinizin durumuna uygun bir tedavi yöntemi belirlemeniz gerekiyor.

Telsiz ortodonti tedavisine başlamadan önce diş hekiminizin kliniğinde bulunan 3 boyutlu yazılım teknolojilerinden de yararlanmanız mümkün. Bu teknoloji sayesinde sanal olarak dişlerinizin invisalign sürecinin her aşamasında görmeniz ve nasıl bir sonuç elde edeceğinizi deneyimlemeniz mümkün. Telsiz ortodonti tedavisine başlamadan önce böyle bir görsel örneklem sürecinden geçmek hem hasta, hem de hekim için paha biçilemez bir ayrıcalık.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gelelim işin en keyifli kısmına; size o kusursuz gülümsemeyi kazandıracak invisalign tedavisinin aşamalarını öğrenmeye. Ortodonti tedavilerinde gelinen en modern ve son nokta olan invisalign, kişiye özel yapılan şeffaf plaklar dizisinden oluşur. Telsiz ortodontik tedavi yönteminde dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre ayarlanmış, bir dişi invisalign plak üretilir. Her bir plak, ortalama 0.05 milimetrelik bir hareket alanı oluşturmaktadır. En standart hali ile bu plaklar, her 15 günde bir değiştirilerek daha sıkı ve daha farklı şekilde bir plak ile takas edilir. Telsiz ortodonti tedavisinde tedavi planı ise az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi öncelikli olarak sanal ortamda oluşturulur. Bu sanal ortam, tedavi sonunda elde edeceğiniz görüntüyü üç boyutla teknolojik donanımlar sayesinde sizlere sunmaktadır.

Hafif ve orta dereceli bir diş çapraşıklığınız söz konusu ise ister çocuk, ister genç, ister yetişkin olun; invisalign tedavisine uygun bir aday olabilirsiniz. Burada belirtmekte fayda vardır ki çocuklara telsiz ortodonti tedavisi uygulanabilmesi için çocuğun tüm süt dişlerinin dökülmüş olması ve en azından 2 büyük azı dişinin kısmi de olsa çıkmış olması gerekmektedir. Bu dönemin çocuğun 13-14 yaşlarına tekabül ettiğini de belirtmiş olalım.

Invisalign tedavisi, telsiz diş düzeltme konusunda en başarılı tekniklerin arasında kabul edilir. Tedavi boyunca bir dizi plastik ve şeffaf plak kullanmanız gerekir. Tedavi, öncelikli olarak diş hekiminizin dişlerinizin ölçüsünü ve diş kalıplarınızı alması ile başlar. Kalıplarınız hazırlandıktan sonra tedavinin en başında hazırlanan plana uygun olacak şekilde size ağzınız ile birebir uyumlu şeffaf plaklar üretime gönderilir. Sağlığa zararlı herhangi bir madde içermeyen bu plaklar, kullanıma hazır hale geldikten sonra size teslim edilir. Bu plakları günde en az 20-22 saat boyunca takmanız şarttır. Her iki haftada bir sonraki şeffaf diş plağına geçiş yaparsınız ve bu süreç boyunca dişleriniz, ağrısız bir biçime şekil değiştirerek düzelme yoluna girer.

Bu noktada şunu vurgulamakta fayda var: Tedavi boyunca diş hekiminizin size belirlediği dönemlerde kontrol randevularınıza gelmeniz büyük önem arz eder. Tedavinin ne durumda olduğunu, dişlerinizin konumlarındaki değişikliğin tespiti ve tedavinizin genel olarak nasıl gittiğini tespit edebilmek ve bir sonraki plağa geçişi uygulayabilmek için bu kontroller çok önemlidir. Unutmayın; invisalign tedavisinin başarılı olması için en az hekiminiz kadar sizin de tedavi süreçlerine uymanız ve sadık kalmanız etkili olacaktır.

Telsiz Ortodonti Tedavisinin Bana Sunduğu Avantajlar Neler?

Yazımızın genelinde braketsiz ortodonti tedavisinin avantajlarından ara ara bahsettik. Şimdi de bu avantajları bir bir sıralayarak telsiz ortodonti tedavisinin ne denli faydalı ve gelişmiş bir tedavi yöntemi olduğunu tekrar hatırlayalım:

·      Invisalign görünmezdir: Invisalign tedavisinin sunduğu belki de en büyük avantaj, görünmüyor olmasıdır. Invisalign plaklarınızı taktığınız zaman ne aileniz, ne dostlarınız, ne eşiniz ne de iş arkadaşlarınız ortodonti tedavisi gördüğünüzü anlamayacaktır. Özellikle geleneksel diş tellerinin oluşturduğu estetik yoksunu görüntü, telsiz ortodonti tedavisinde sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.

·      Invisalign rahattır: Her ne kadar ilk etapta, ilk kez taktığınız invisalign plakları size ufak bir rahatsızlık verecek olsa da, zaman geçtikçe bu plaklara alışacak ve ağzınızda olduklarını bile hissetmeyecek noktaya geleceksiniz.

·      Çıkartılabilir ve yıkanabilirdir: Invisalign şeffaf plaklarının sunduğu bir diğer büyük avantaj da çıkartılabilir olmalarıdır. Böylece yemek yediğiniz zaman plaklarınızı çıkartabilir, ağız ve diş temizliğinizi içinize sinecek şekilde yaptıktan sonra plağı tekrar geri takabilirsiniz. Aynı şekilde çay, kahve ya da sigara tüketiminin akabinde sararabilecek olan şeffaf plağınızı yumuşak bir diş fırçası yardımı ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

·      Ağrısız ve sancısızdır: Telsiz ortodonti tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, herhangi bir ağrıya ya da sızıya neden olmaz. Siz farkında bile olmadan fonksiyon gösteren bu plaklar, rahat bir tedavi süreci sonucunda istediğiniz güzellikte dişlere kavuşmanıza yardımcı olur.

·      Beslenme alışkanlıklarınızı sınırlamaz: Invisalign, geleneksel diş tellerinin aksine beslenme rejiminizde herhangi bir değişiklik yapmanıza ihtiyaç duymaz. Yemek yemeden önce çıkartabileceğiniz bu plaklar sayesinde dilediğiniz zaman dilediğiniz tüm yiyecekleri keyifle tüketmeniz mümkün olur.

Invisalign Tedavisinde Bunlara Dikkat!


Elbette invisalign tedavinizin sorunsuz ve başarılı bir şekilde sonuçlanması için sizin de bir birey olarak üstünüze düşen sorumlulukları yerine getirmeniz şart. Telsiz ortodonti tedavisi esnasında bilinçli bir hasta olarak şu noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

 

·      Invisalign yönteminin temel amacı, dişlere kuvvet uygulayarak onları istenen konuma getirmektir. Şeffaf plaklar da tam olarak bu amaca hizmet eder. Ancak belirtilen süre olan günde 20-22 saatlik süreyi doldurmadığınız takdirde arzu ettiğiniz başarıya ulaşmanız mümkün değildir. Bu yüzden de şeffaf plaklarınızı yalnızca yemek yemek ve dişlerinizi fırçalamak için çıkartmanız, günün geriye kalan kısımlarında da aralıksız takmanız gerekmektedir.

·      Plakların temizliği de invisalign tedavisi boyunca dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Özellikle plakların sararmasına yol açabilecek olan çay, kahve ve sigara tüketimi sonrasında plaklarınızı düzenli olarak temizliyor olmanız çok önemlidir. Elbette tedavi boyunca bu zararlı maddeleri hiç tüketmemeniz de en ideal ve kökten çözüm olacaktır.

·      Daha önce de belirttiğimiz gibi telsiz ortodonti tedavisi süreci boyunca hekiminiz size hangi aralıklarla kontrol randevularınıza gelmeniz gerektiğini belirtecektir. Bu randevuları aksatmamanız ve yeni şeffaf plak dizisi için zamanında muayenesinde olmanız da tedavinin başarısını etkileyecek olan diğer bir faktör.

 

Invisalign, telsiz ortodonti yöntemi, ortodonti tedavileri arasında gelinen son teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Kusursuz bir gülümseme ve dümdüz, imrenilesi dişler için en ideal tedavi yöntemi olan invisalign ile hayallerinizdeki gülüşe kavuşmanız mümkün. Invisalign yaptıranlar, tedavi süresince tecrübe ettikleri konforu her daim vurgulamakla kalmıyor, elde ettikleri başarılı sonuçları gururla paylaşmaktan da çekinmiyorlar. Eğer siz de diş çapraşıklığınızı gidermek istiyorsanız ancak geleneksel metal telleri takmaktan çekiniyorsanız, bir an önce telsiz ortodonti tedavisine uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmenizde fayda vardır.

Telsiz ortodonti tedavisi ve şeffaf plak fiyatları hakkında bilgi almak için muayenemizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Hayalinizdeki o mükemmel dişler sadece bir telefon uzaklığınızda!Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz