Zirkonyum Diş Kaplama ve Fiyatları

Hem estetik hem tıbbi açıdan dişlerini iyileştirmek isteyenlerin başvurduğu bir diş tedavi yöntemi olan diş kaplama, zirkonyum malzemesinin kullanımı ile yeniden canlanıyor. Zirkonyum diş kaplama, diş estetiği süreçlerinde en başarılı ve en estetik tedavi yöntemi olarak nam salıyor. Özellikle son zamanlarda diş kaplamada ve implant tedavilerinde sıklıkla kullanımına başvurulan zirkonyum diş kaplama, diğer metal diş kaplama seçeneklerine harika bir alternatif olarak sıkça tercih ediliyor. Diş rengine en yakın renge sahip elementlerden biri olması, hem biyolojik hem fiziksel olarak diş kaplamaya kolayca adapte olabilmesi ve elbette metal içermemesi, onu hem dişçilerin hem de hastaların diş kaplama dendiğinde bir numaralı tercihi haline getirmeye yetiyor. Zirkonyum diş kaplama nedir, avantajları nelerdir, tedavisi nasıl yapılır ve elbette zirkonyum diş kaplama fiyatları ne civardadır gibi soruların cevabı bu rehberin devamında sizleri bekliyor.Dent Dizayn ile iletişime geçmek için lütfen bu linke tıklayın.

Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplamanın ne olduğundan bahsetmeden önce genel olarak diş kaplamanın ne olduğundan ve ne zaman kullanıldığından bahsetmek gerekir. diş kaplama, dişlerin üstünde yıpranma ve ciddi düzeyde bir erozyon meydana geldiğinde, diş hekimlerinin uygulanmasını tavsiye ettiği bir estetik diş tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğunlukla porselen ya da zirkonyum olmak üzere iki farklı alternatif ile karşımıza çıkan diş kaplama, beraberinde pek çok avantajı da getirir. Bunlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi, diş ömrünü ciddi oranlarda artıyor olmasıdır. Diş kaplama yaptırdığınızda yaşınız her ne olursa olsun, kaliteli işçilik ve malzeme söz konusu ise büyük bir ihtimalle o dişler sizi ömrünüzün sonuna kadar götürecektir. Bununla birlikte diş kaplama, başarılı estetik sonuçlar da doğuran bir yöntemdir. Beyaz, düzgün ve sağlıklı görünen bir diş setine sahip olmanız, diş kaplama çeşitleri ile mümkündür. Hem estetik hem tıbbi açıdan bolca fayda sağlayan diş kaplama, dişlerinize yapabileceğiniz en güzel yatırımlardan bir tanesidir.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi, diş kaplamanın genel olarak iki farklı alternatifi bulunur: Porselen diş kaplama ve zirkonyum diş kaplama.

Porselen diş kaplama, isminden de anlaşılacağı üzere porselenden elde edilen bir kaplamadan ibarettir. Bu kaplama, dişlerinizin üzerini kaplamak üzere tasarlanır ve her bir diş için özel ölçülerde ve boyutlarda üretilir. Üretilen bu porselen yaprak dişler, doğal bir diş görünümü vermek üzere şekillenerek yüksek kalite materyalden elde edilir. Buna ek olarak dişlerde olabildiğince natürel bir görünüm oluşmasını sağlayan porselen kaplama dişler, estetik ve kaliteli bir gülüş tasarımı için ideal bir seçim olmaktadır.

Bugün ele alacağımız bir diğer diş kaplama yöntemi ise zirkonyum diş kaplamadır. Zirkonyum dişler, ağızda en az porselen kadar estetik ve doğal bir görüntü meydana gelmesine vesile olur. Özellikle son dönemde dişçilik dünyasında gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve kaydedilen ilerlemelerin sonucunda bazı kesimler, zirkonyum kaplama dişlerin porselenden bile daha estetik ve organik bir görünüm oluşturduğunu iddia etmeye başlamışlardır. Tüm bu övgüler göz önüne alındığında insanlar, zirkonyum diş kaplamanın farklarını ve avantajlarını merak eder hale gelmişlerdir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Diğer Kaplamalardan Farkı Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, yeni nesil bir diş kaplama tekniği olarak birkaç yıl önce doğmuştur. Diş kaplama dendiğinde her ne kadar insanın aklına ilk olarak porselen yapraklar gelse de, zirkonyum da sağladığı pek çok avantaj ve fayda ile farkını ortaya koymaktadır.

Zirkonyum diş kaplama esnasında kullanılan temel madde zirkonyum, metal içermeyen bir malzemedir. Bu da özellikle metale karşı alerjisi olan insanların bu yöntemi daha çok tercih etmesine yol açmaktadır. Daha estetik, gerçeğe daha yakın ve estetik açıdan daha güzel görünümlü bir kaplam yöntemi olan zirkonyum kaplama, en doğal görüntüyü oluşturduğu iddia edilen porselenden bile daha organik bir oluşum meydana getirmektedir. En iyi zirkonyum kaplamayı yaptırdığınız zaman dişlerinizin kendi orijinal dişlerinizden renk, şekil ve hissiyat olarak neredeyse hiçbir farkı bulunmamaktadır. Başka bir deyişle zirkonyum dişler, estetik diş uygulamaları çerçevesinde diş hekimliği dünyasının evrimleşmiş, en güncel ve en teknolojik halidir.

Neden Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırmalıyım?

Zirkonyum diş kaplama avantajları söz konusu olduğunda diğer diş kaplama yöntemleri ile kıyasla farkını net bir şekilde ortaya koyan bir dizi avantaj saymak mümkündür. İşte onlardan bazıları:

* Zirkonyum kaplama, şu an itibariyle dişçilik dünyasında en doğal ve en gerçekçi diş kaplama yöntemi olarak bilinmektedir.
* Estetik kaygılardan dolayı dişine kaplama yaptırma konusunda tereddütte olan insanlar, zirkonyumun faydalarını öğrendikten sonra gönül rahatlığıyla bu yöntemi tercih etmeye başlamışlardır.
* Zirkonyum diş kaplama, en organik ve gerçekçi diş kaplama görüntüsünü vaat eder.
* Zirkonyum diş kaplama süreçleri, basit bir tasarımdan ibarettir, bu yüzden de tedavi süreci boyunca hasta, çok kez diş hekimine gitmek zorunda kalmaz ya da birden fazla teste, tetkike maruz bırakılmaz.
* Uygulama esnasında takılan bileşenler, dayanıklı ve kuvvetli oldukları için hiçbir çıkma ya da kayma yapmazlar.
* Kullanılan malzemenin dayanıklılığı göz önünde bulundurulduğunda zirkonyum diş kaplama, en uzun ömürlü diş kaplama yöntemi olarak geçmektedir.
* Metal içermediği için başta metal alerjisi olan kesim olmak üzere pek çok farklı alerjan ve hassas kesime hitap edebilmektedir.
* Yüksek dirence karşı bile en ufak bir hasar görmeden dayanıklılık gösterebilen zirkonyum diş kaplama, yüksek dereceli baskıya da sorunsuz bir şekilde dayanabilir.
* Zirkonyum diş kaplama çeşitleri arasından seçim yapan pek çok hasta, zirkonyum diş kaplama kullanmanın rahat ve konforlu bir deneyim olduğunu vurgulamaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş tedavisi, diğer diş kaplama tedavileri ile çok benzer bir şekilde gerçekleştirilir. Buradaki tek fark, elbette kaplama için kullanılacak olan malzemenin zirkonyum olmasıdır. Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır sorusunun cevabı, birkaç aşamada saklıdır.

İlk aşamada uygulama öncesinde kaplama yapılacak olan dişlerde ufak oynamalar yapılabilir. Bu düzeltmeler, dişlerin milimetrik düzeyde küçültülmesine ve törpülenmesine işaret ederek daha nizami bir hal almasını amaçlar. Zirkonyum kaplama, dişlerde herhangi bir doku kaybına yol açmamaktadır. İlk aşama tamamlandıktan sonra sıra, dişlerin ölçüsünün alınmasına gelir. Her bir diş için özel olarak alınan ölçülerin akabinde bu ölçüler ile birebir uyumlu zirkonyum kaplamaların üretimine geçilir. Steril ve yüksek teknik donanımlı bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu üretimde, dişe uygun renkte bir zirkonyum tasarlanır. Tasarlanan alt yapının üzerine porselen üst yapı işlenir. Klinik ortamda diş ile uyumlaması tamamlandıktan sonra son aşamaya geçilir. Özel bir diş yapıştırıcısı kullanılarak zirkonyum diş kaplaması, daimi olarak kalacak şekilde orijinal dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Gerek görüldüğü yerlerde son törpülemeler ve düzenlemeler yapılabilir, ardından da işlem tamamlanır.

Zirkonyum diş kaplama ile ilgili sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de zirkonyum diş kaplama ağrı yapar mı olur. Burada belirtmekte fayda vardır ki işlem esnasında gerek duyulduğu yerde lokal anestezi uygulanabilmektedir. Özellikle dişlerin törpülenmesi ya da kısaltılması gerekiyorsa, hastanın da onayı ve isteği ile ufak bir anestezik iğne uygulanması tercih edilebilir. Bunun dışında ölçü alınırken ya da kaplamalar yerleştirilirken hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmesi neredeyse imkansızdır. Hali hazırda oldukça kısa süren yerleştirme işleminin akabinde hasta, gündelik hayatına devam edebilmektedir.

Elbette zirkonyum diş kaplama işlemi tamamlandıktan sonra ilk birkaç saat ve ilk birkaç gün, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi, yapışkan, aşırı sıcak, aşırı soğuk ve sert gıdalardan uzak durmaktır. Buna ek olarak ağız hijyeni daimi olarak sağlanmalı, dişler günde en az iki kere fırçalanmalı ve steril ağız suları kullanımına başvurulmalıdır. Düzgün bir iyileşme dönemi geçirdiğiniz takdirde zirkonyum kaplama tedavinizi minimum ağrı ve yan etki ile atlatmanız mümkündür.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Civarda?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları, kaplama yaptırmak istediğiniz diş sayısına göre değişkenlik gösterir. Fiyatların değişmesinde rol oynayan bir diğer etmen ise, orijinal dişlerinizin durumudur. Fazlaca yıpranmış ve erozyona uğramış orijinal dişler, daha fazla işçilik ve daha fazla özen gerektireceği için fiyatlarda oynamalar olmasına sebebiyet verebilir. Eğer siz de zirkonyum diş kaplama yaptırmak istiyorsanız ancak nereden detaylı bilgi alabileceğinizi bilmiyorsanız, İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yer alan diş kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Kliniğimizle telefon ya da internet üzerinden iletişime geçerek zirkonyum diş fiyatlarını öğrenebilir, prosedür detaylarını alabilir ve zirkonyum diş kaplama randevunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz.Diğer Yazılarımıza Göz Atmak İçin Aşağıdaki Butonları Kullanabilirsiniz